مقالات آموزشی

باشگاه مشتریان چیست و چه مزایایی دارد؟

باشگاه مشتریان، شامل اطلاعات مشتریان یک مجموعه در کنار یکدیگر می‌باشد. سازمان و شرکت‌های مختلف می‌توانند براساس این اطلاعات برنامه‌ریزی‌های مدونی برای ارائه خدمات انجام دهند. این باشگاه در واقع…
باشگاه مشتریان
زمان مطالعه : 4 دقیقه

باشگاه مشتریان، شامل اطلاعات مشتریان یک مجموعه در کنار یکدیگر می‌باشد. سازمان و شرکت‌های مختلف می‌توانند براساس این اطلاعات برنامه‌ریزی‌های مدونی برای ارائه خدمات انجام دهند. این باشگاه در واقع یک بستر مناسب و جدید برای توجه ویژه به برخی از مشتریان و ارائه خدمات ویژه به این مشتریان است که توسط برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استفاده از این باشگاه مشتریان می‌تواند باعث مزایای  و منافع بسیاری برای این شرکت‌ها گردد و مشتریان آن‌ها راضی و وفادار نگه‌دارد و همچنین باعث ایجاد انگیزه برای دیگر افراد برای پیوستن به مشتریان شرکت یا سازمان شما می‌گردد که افزایش مشتری و جذب درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

به همین دلیل و برای آشنایی بیشتر شما با این باشگاه سعی داریم در این مقاله درباره‌ی باشگاه مشتریان و مزایای آن با شما صحبت کنیم و آن‌ها را به طور مختصر برای شما شرح دهیم تا در این زمینه به آگاهی کامل و کافی برسید و ابهام یا سوال خاصی نداشته باشید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بتوانید با تمام این موارد به طور کامل آشنا شوید.

چرا باید باشگاه مشتریان شرکت را ایجاد کرد؟

قبل از اینکه به تعریف باشگاه مشتریان و کاربردهای آن بپردازیم، قصد داریم که در مورد سوال اصلی یعنی سوال ” چرا باید باشگاه مشتریان شرکت را ایجاد کرد؟” صحبت کنیم و شما را از ابهام و شک دربیاوریم.

به طور معمول هزینه جذب یک مشتری جدید شش برابر نگه‌داشتن و وفادار نمودن یک مشتری قدیمی است. شما با ایجاد باشگاه مشتریان می‌توانید مشتریانی را که یکبار از شما خرید می‌کنند را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید.
اینگونه شما توانسته‌اید که با یک تیر دو نشان مختلف را بزنید و با صرف هزینه بسیار کم‌تر بتوانید مشتریانی جذب کنید که بارها از شما خرید می‌کنند و عملا به مشتری همیشگی شرکت یا برند شما تبدیل شده‌اند که اتفاقی بسیار مثبت و مثمر به ثمر است و باعث بهبود درآمد نیز می‌گردد.

همچنین ارائه خدمات ویژه به مشتریان، از طریق باشگاه مشتریان باعث می‌شود که مشتری شما حس خاص بودن و رضایت منحصر به فردی پیدا کند که باعث افزایش اعتماد او به برند شما و تبلیغ زبانی شرکت شما توسط مشتری وفادار برند می‌گردد که اتفاقی ویژه و بسیار قابل اهمیت است و می‌تواند ارزش شرکت شما و تعداد مشتریان آن را به یکباره و بدون صرف هزینه‌ای افزایش چشمگیر دهد.

ایجاد باشگاه مشتریان علاوه بر مزایای بالا، ارزش بالایی از نظر دیتا و داده برای شما دارد. زیرا شما می‌توانید اطلاعات مختلف مشتریان خودتان را مشاهده کنید و براساس این اطلاعات کمپین‌های تجاری مختلف را برنامه‌ریزی کنید تا درآمد بیشتری کسب نمایید.

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان چیست؟

در قسمت اول به طور اجمالی اشاره‌ای به باشگاه مشتریان و تعریف آن کردیم، اما در این قسمت قصد داریم، در مورد تعریف این باشگاه به طور کامل صحبت کنیم و این مورد را به طور جامع برای شما بیان نماییم.

باشگاه مشتریان در واقع به بستری می‌گویند که در آن مشتریان یک شرکت، سازمان یا حتی یک برند به دور یکدیگر جمع می‌شوند تا خدمات ویژه‌ای از آن شرکت، سازمان یا برند دریافت نمایند. البته باید توجه کرد که این مفهوم را با باشگاه ورزشی اشتباه نگیرید، زیرا باشگاه ورزشی و باشگاه مشتریان با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.
ایجاد این باشگاه بسیار برای شرکت‌ها سودمند است، زیرا بین آن شرکت و مشتری یک رابطه‌ی دوستانه برقرار می‌نماید که باعث می‌گردد تا مشتری شرکت به آن اعتماد بیشتری کند و عملا به این شرکت وفادار بماند.

مزایای مختلف باشگاه مشتریان

در قسمت قبل در مورد تعریف این باشگاه صحب کردیم و آن را برای شما شرح دادیم، اما در این قسمت قصد داریم به ویژگی‌های این باشگاه بپردازیم.

 • ایجاد ارتباط دوسویه
  باشگاه مشتریان شرکت باعث می‌شود که مشتری برند حس کند که هر لحظه از شبانه‌روز می‌تواند با شما ارتباط بگیرد و همین موضوع باعث اطمینان خاطر مشتری می‌گردد.
 • امکان برنامه‌ریزی دقیق برای مشتریان
  اطلاعات مشتریان موجود در باشگاه مشتریان به سازمان یا شرکت مربوط کمک می‌کند تا بتواند برای مشتریان خودش براساس ذائقه و تمایلات آن‌ها برنامه‌ریزی کند و خدماتی را به آن‌ها ارائه دهد که لذت فراوان آن‌ها گردد و همچنین محصولات درخواستی آن‌ها را سریع‌تر به دست این افراد برسانند.
 • ایجاد یک واحد PR بسیار قوی و کارآمد
  واحد PR یا PUBLIC RELATION وظیفه ایجاد ارتباط با مشتری و ایجاد فرآیند‌هایی را دارد که به تبلیغ دهان به دهان برند یا شرکت مربوط می‌انجامد. باشگاه مشتریان با ابزارهایی که برای نظرسنجی دارد، به این واحد کمک می‌کند تا بتواند به راحتی و با فراغ بال بیشتری وظایف خودشان را انجام دهند و تبلیغ دهان به دهان شرکت را به طرز قابل توجهی افزایش دهند.
 • کاهش هزینه تبلیغات
  همانطوری که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، باشگاه مشتریان با افزایش تعداد مشتریان وفادار برند کمک می‌کند تا تبلیغات دهان به دهان افزایش یابد و هزینه‌های تبلیغات سازمان یا برند به طرز قابل توجهی کاهش یابد.
 • امکان جداسازی مشتریان
  مشتریان براساس تعداد خرید و سابقه خودشان باید، دسته‌بندی شوند تا واحدهای مختلف سازمان شما بتوانند به راحتی برای دسته‌های مختلف آن‌ها خدمات متفاوت و ویژه‌ای را در نظر بگیرند.
 • ایجاد مزیت رقابتی برای شرکت
  شرکت‌هایی که درای باشگاه مشتریان هستند، عملا یک مزیت رقابتی ویژه در مقایسه با دیگر رقبای خودشان دارند که می‌توانند با استفاده از آن مشتریان بیشتری و با کیفیت‌تری جذب کنند و آن‌ها را به سمت خرید هدایت نمایند.

باشگاه مشتریان شرکت خودتان را ایجاد کنید

باشگاه مشتریان مزایای بسیاری دارد و می‌تواند نحوه‌ی خدمت‌رسانی شما به مشتریان هدفمند گردد و شما بتوانید راحت‌تر و بهتر به آن‌ها خدمت رسانی نمایید. باشگاه مشتریان همچنین کمک می‌کند تا شما بتوانید تعداد مشتریان وفادار خودتان را به طرز قابل توجه‌ای افزایش دهید. اطلاعات موجود در باشگاه مشتریان به شما در برنامه‌ریزی‌های مختلف درون سازمانی و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک ویژه‌ای می‌کنند و دست شما در این زمینه را به طور قابل توجه‌ای باز می‌کنند.

این موارد تنها چند مورد از موارد مزایای باشگاه مشتریان است و این باشگاه دارای مزایای بسیار بیشتری می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم به طور مختصر و مفید به شما توضیح دهیم که باشگاه مشتریان چیست و چه مزایایی دارد تا در این زمینه ابهام یا سوال خاصی نداشته باشید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از باشگاه مشتریان استفاده می‌کنید یا خیر؟

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست