1. خانه
  2. آنتن RFid

آنتن RFid

توضیحات

اگر از چند نفر متخصص بخواهید تا نام ابزاری برای باز و بسته‌کردن درب پارکینگ‌ها به صورت خودکار را به معرفی کنند، به طور قطع آنتن RFid نام مشترک لیست آن‌ها خواهد بود. زیرا انواع مختلفی دارد و می‌تواند به راحتی در این جهت استفاده گردد. این آنتن‌ها می‌توانند همه‌ی سیگنال‌های ارسال‌شده توسط تگ‌های فعال و غیر‌فعال RFID و ریدرهای آن‌ها را به راحتی دریافت کند و تشخیص دهد. در ادامه انواع مختلف ریدر و آنتن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

آنتن RFid چیست؟

آنتن RFid در واقع مانند یک واسطه بین ریدر و تگ عمل می‌کند. در واقع تگ سیگنال خودش را به سمت آنتن ارسال می‌کند تا آنتن آن را دریافت کند، سپس ریدر سیگنال پاسخ را دریافت می‌کند و آن را به سمت نرم‌افزار ارسال می‌کند تا درب پارکینگ برای خودرو باز شود و شما بتوانید به راحتی وارد آن شوید.

ریدر آنتن RFid چیست؟

همانطور که گفتیم، ریدر آنتن RFid نقش خوانش‌گر را برعهده دارد و تجهیزی مهمی در این سیستم به شمار می‌رود.

ریدر آنتن RFid چه انواعی دارد؟

ریدر آنتن RFid را می‌توان براساس امکان جابه‌جاییش تقسیم‌بندی کرد. براین اساس دو دسته‌ی ریدر RFid ثابت و ریدر RFid سیار وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

ریدر RFid برد بلند

ریدر RFid برد بلند می‌تواند بیش از 1000 آنتن و تگ را پوشش دهد و برد تحت پوشش هم بیش از 20 متر است که نیاز به مشاهده مستقیم توسط تگ را به طور کلی از بین می‌برد و از این نظر دغدغه‌ای باقی نمی‌گذارد.

ریدر RFid برد کوتاه

ریدر RFid برد کوتاه بسیار کوتاه‌تری نسبت برد بلند دارد و برای باز‌شدن درب پارکینگ، نیاز است تا خودرو و آنتن آن درست رو‌به‌روی ریدر موردنظر قرار بگیرند.

انواع آنتن RFid چیست؟

آنتن‌های RFid طبق الگوی انتشار خودشان، دسته‌بندی می‌شوند. این الگوی انتشار در نحوه‌ی کارکرد و کاربرد‌پذیری آن‌ها اثر ویژه‌ای دارد و می‌تواند آن را کاهش یا افزایش قابل‌توجهی دهد. در ادامه طور مختصر به معرفی انواع آن می‌پردازیم.

آنتن RFid انتشار خطی ( Linear Polarization Antenna )

قدرت آنتن RFid انتشار خطی ( Linear Polarization Antenna ) بسیار بالا است و می‌توانند برای خوانش سیگنال‌های تگ، از انواع مختلف مانع‌ها عبور کنند. البته نکته‌ی منفی این آنتن‌ها، حساس‌بودنشان به جهت‌گیری‌ها است. این بدین معنی است که اگر تگ در جهت بدی قرار گرفته باشد، آنتن توانایی خوانش آن را به درستی نخواهد داشت که مطلوب نیست.

آنتن RFid انتشار دایره ای ( Circular Polarized Antenna )

برد عملیاتی و قدرت آنتن RFid انتشار دایره ای ( Circular Polarized Antenna ) نسبت به مورد قبلی بسیار کم‌تر است، اما برخلاف آن‌ها، مشکل جهت‌گیری را ندارند.

خرید انواع مختلف  آنتن و ریدر RFid

در هنگام خرید انواع مختلف  آنتن و ریدر RFid باید نسبت به برد، قدرت خوانش و پوشش‌دهی آن‌ها را در نظر بگیرید و براین اساس تصمیم‌گیری خودتان را به انجام برسانید تا دچار ضرر در هنگام انجام این کار نشوید.

پرسش های متداول

فهرست