1. خانه
  2. تگ و لیبل rfid

تگ و لیبل rfid

توضیحات

اگر با سیستم RFid آشنا باشید، می‌دانید که یکی اجزای اصلی، آن تگ یا لیبل است که بدون استفاده از آن نمی‌توان، شناسایی اشیای مختلف یا کارت‌های متفاوت را انجام داد. به طور معمول آن را برروی اشیا یا کارت می‌چسبانند تا بتوانند فرکانس لازم برای شناسایی توسط کارتخوان و آنتن را فراهم کنند. در ادامه موارد مختلف مربوط به این تگ‌ها را بررسی می‌کنیم و شرحشان می‌دهیم.

تگ و لیبل RFid چیست؟

اگر بخواهیم این تگ‌ها را به طور دقیق تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم به چیپ الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات و همچنین یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها به کار می‌رود، لیبل RFid می‌گویند که در انواع مختلف خردشونده یا غیرخردشونده و با فرکانس‌های متفاوت تولید می‌شود. به عنوان مثال باید تگ‌هایی دایره‌ای شکل و سیاه چسبیده به لباس‌ها در فروشگاه‌ها بزرگ دیده باشید که در صورت نزدیک‌شدن به درب خروجی بوق می‌زنند. این تگ‌ها، لیبل RFid هستند، البته به احتمال زیادی دارای فرکانسی بالایی نیست و تا محدوده‌ی کوچکی قابل شناسایی هستند.

انواع تگ و لیبل RFid چیست؟

یکی از پارامترهایی که برای دسته‌بندی تگ‌ها و لیبل به کار می‌رود، فرکانس آن‌ها است. به طور کلی آن‌ها را می‌توان بر این اساس به سه‌دسته‌ی برد بلند یا HF، برد کوتاه LF و UHF تقسیم‌بندی کرد. در ادامه مشخصات این موارد را به طور مختصر برای شما شرح می‌دهیم.

تگ و لیبل UHF

اشیایی که دارای تگ UHF هستند، فرکانس بسیار بالایی دارند، میزان این فرکانس حتی از HF نیز بیشتر است. این موضوع باعث شناسایی راحت آن‌ها توسط کارتخوان و آنتن RFid می‌شود.

تگ و لیبل  RFid برد بلند یا HF

فرکانس این تگ‌ها، به طور معمول، 13.56 مگاهرتز است که مقدار بالایی به شمار می‌آید. به دلیل همین فرکانس بالا، اشیای دارای آن‌ها، امکان شناسایی تا فاصله‌ی بسیار زیاد را دارند و نیازی به نگرانی در مورد این موارد نیست.

تگ و لیبل RFid برد کوتاه یا LF

فرکانس این لیبل‌های RFid کم‌تر از 125 کیلوهرتز است. این فرکانس بسیار کم به حساب می‌آید و مواردی که این تگ‌ را دارند، تنها تا نزدیکی کارتخوان و آنتن RFid قابل شناسایی و بررسی هستند. بنابراین باید اقدامات لازم را در مورد آن‌ها انجام دهید و آنتن را در مکان مناسب مغازه یا شرکت یا سازمان مربوطه قرار دهید.

چه عواملی بر قیمت تگ و لیبل RFid اثرگذار است؟

قیمت تگ و لیبل RFid براساس طرح خودش و میزان فرکانسش تعیین می‌شود که باید در هنگام خرید به آن دقت زیادی کنید.

پرسش های متداول

فهرست