1. خانه
  2. چاپ کارت PVC
  3. تکنولوژی چاپ کارت

تکنولوژی چاپ کارت

توضیحات

استفاده از کارت پی‌وی‌سی و چاپ آن‌ها، امروزه به کاری پرطرفدار تبدیل شده است، زیرا به افراد، شرکت‌ و سازمان‌های متفاوت کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی و بدون دردسر، تعداد زیادی کارت را با کیفیت بسیار بالا چاپ کنند و برای هدف‌های متعدد خودشان استفاده کنند.

چاپ کارت پی‌وی‌سی نیز انواع مختلفی دارد و می‌توان براساس پارامترهای مشخص، دسته‌بندی‌های متفاوتی برای آن ایجاد کرد که در ادامه به بررسی و معرفی آن‌ها به طور کامل می‌پردازیم.

انواع تکنولوژی چاپ کارت پی‌وی‌سی چیست؟

چاپ کارت پی‌وی‌سی را می‌توان براساس روش‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. یکی از این روش‌ها، تقسیم‌بندی براساس تکنولوژی چاپ کارت پی‌وی‌سی است. براین اساس دو دسته‌ی چاپ افست و دیجیتال را خواهیم داشت، در ادامه به بررسی این دو نوع می‌پردازیم.

چاپ افست کارت پی‌وی‌سی

این نوع از روش چاپ، برای تعداد بالای 1000 عدد مناسب و کاربردی است و در هنگام استفاده از آن، امکان تغییر را نخواهید داشت. این نوع از چاپ به دو روش، تک‌رو و شیت انجام می‌شود. اگر قصد کارت پی وی سی، کارت مایفر، کارت RO، یا کارت دسفایر با‌استفاده از نوع تک‌رو افست را دارید، باید دقت کنید که حداقل سفارش شما باید 6000 عدد باشد.

در هنگام استفاده از روش تک‌رو برای چاپ کارت نوار مغناطیسی HiCo ( کارت بانکی، مگنت و نوار مغناطیسی) باید سفارش مضربی از 1000 عدد باشد. در چاپ افست از یک لایه‌ی محافظ یا Overlay برای جلوگیری از آسیب‌دیدن کارت در حین چاپ و بعد از آن استفاده می‌شود و حداقل زمان انجام آن نیز 10 روز کاری است.

چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی

اما اگر تیراژ چاپ کارت‌های شما پایین است و قصد استفاده از طرح‌های متغیر برروی کارت‌های مختلف را دارید، بهتر و مناسب‌تر است که از چاپ دیجیتال استفاده کنید. چاپ دیجیتال نیز خودش به دودسته‌ی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم‌بندی می‎شود.

در چاپ مستقیم، هد دستگاه بدون واسطه با کارت خام در ارتباط است و کار چاپ را انجام می‌دهد. اما در چاپ غیرمستقیم این ارتباط از طریق یک واسطه به نام فیلم اتفاق می‌افتد و رنگ‌ها و طرح‌ها، ابتدا به فیلم منتقل می‌شوند و سپس برروی کارت خام شما چاپ می‌گردند.

چاپ دیجیتالی صنعتی

در بازار مصرفی این نوع از پرینت کارت، به عنوان چاپ تلفیقی نیز شناخته می‌شود. هنگام استفاده از این روش، امکان تغییر طرح کارت، کدینگ و رمزگذاری، چاپ کارت با تعداد متنوع و بسیاری امکانات دیگر مربوط به دو نوع قبلی را خواهید داشت و می‌توانید به طور عملی، با یک‌ تیر دونشان را موردهدف خودتان قرار دهید.

پرسش های متداول

فهرست