1. خانه
  2. کارت خوان Rfid

کارت خوان Rfid

توضیحات

هرکس با سیستم RFid آشنا باشد، می‌داند که کارت‌خوان یکی از اجزای اصلی آن به شمار می‌رود و عملا نمی‌توان بدون استفاده از آن از این مجموعه سیستم استفاده کرد و بازگشایی درب‌های پارکینگ و مکان‌های مختلف را مکانیزه کرد. اما کارت‌خوان RFid نیز مانند دیگر تجهیزات انواع مختلفی دارد که باید وابسته به کاربرد خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب و به طور مطلوب از این تجهیز بهره ببرید.

کارت‌خوان  RFid چیست؟

کارت‌خوان RFid در واقع از طریق امواج و طول‌موج‌های ارسالی از طرف تگ‌ها و کارت‌های RFid شناسایی آن‌ها را انجام می‌دهد و راهی دیگر برای انجام این کار ندارد. پس از دریافت این امواج، کارت‌خوان نتایج آن‌ها را به سمت سیستم داخلی ارسال می‌کند تا درب مکان‌های مختلف باز شود و افراد بتوانند از آن مکان‌ها به طور مطلوب استفاده کنند و از این نظر با مشکل و محدودیتی رو‌به‌رو نشوند.

کار شناسایی کارت‌خوان را مدول قرار‌گرفته برروی آن‌ها انجام می‌دهد. همچنین برروی این تجهیزات یک تقویت‌کننده است که می‌تواند فرکانس‌های ارسالی را با ضریب بالاتری پس بفرستد.

انواع کارت‌خوان RFid شامل چه مواردی است؟

کارت‌خوان براساس باند فرکانسی که می‌توانند شناسایی کنند، به چهار دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی و توضیح مختصرشان برای شما می‌پردازیم تا با آن‌ها به آشنایی کاملی برسید.

کارت‌خوان RFid  با فرکانس پایین

کارت‌های و تگ‌های RFid که فرکانسشان تا 125 کیلوهرتز است را این نوع از کارت‌خوان‌ها می‌توانند شناسایی کنند. به طور معمول کارت‌های RO  و RW در این دسته قرار می‌گیرند.

کارت‌خوان RFid با فرکانس بالا

فرکانس 13.56 مگاهرتز را فرکانس بالای کارت‌ها و تگ‌های RFid گویند و تنها کارت‌خوان RFid با فرکانس بالا می‌توانند آن‌ها را شناسایی و خوانش کنند که باید به آن توجه لازم را داشته باشید. کارت مایفر (mifare)، دس‌فایر (Desfire) و کارت‌های NFC در این دسته جای می‌گیرند.

کارت‌خوان مخصوص باندهای فرکانسی UHF

برای شناسایی کارت‌ها و تگ‌هایی که باند فرکانسی  UHF یا پسیو دارند، باید از کارت‌خوان مخصوص باندهای فرکانسی UHF استفاده کنید و بدون استفاده از آن‌ها امکان شناسایی یا بازگشایی درب‌ها را نخواهید داشت. به طور معمول کارت های و تگ های EPC GEN2 در این دسته مهم قرار می‌گیرند.

کارت‌خوان مخصوص بلنداکتیوها

برای تگ‌هایی با فرکانس بسیار بالا یا بلند‌اکتیو باید از کارت‌خوان‌هایی با همین ویژگی استفاده کنید، زیرا این نمونه‌ها دارای باتری هستند و می‌توان آن‌ها را به جای مختلف حمل کرد و محدودیتی در این جهت ندارند.

عوامل اثرگذار بر قیمت کارت‌خوان RFid چیست؟

قینمت کارت‌خوان RFid باتوجه به فرکانس مورداستفاده تعیین می‌گردد و هرچه میزان برد و فرکانس قابل شناسایی بالاتر برود، این قیمت نیز افزایش می‌یابد.

پرسش های متداول

فهرست