1. خانه
  2. کارت خوان Rfid
  3. کارت خوان بانکی (مغناطیسی)

کارت خوان بانکی (مغناطیسی)

مطلبی وجود ندارد...

توضیحات

امروزه، اکثر افراد از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند و به طور تقریبی تمامی خریدها و کارهای پرداختی خودشان را با‌استفاده از آن‌ها به انجام می‌رسانند. اما تعداد بسیار زیادی از آن‌ها نمی‌دانند که مکانیزم عملکرد این کارت‌ها به چه صورتی است و چرا پس از کشیدن برروی کارتخوان می‌توان، اطلاعات مربوط به خرید را وارد کرد و آن را به راحتی انجام داد.

در این قسمت قصد داریم، کمی در این مورد مکانیزم این کارت‌ها که به مغناطیسی صحبت کنیم و آن را برای شما باز کنیم.

کارت مغناطیسی چیست؟

این نوع از کارت‌ها، به عنوان کشیدنی نیز شناخته می‌شوند و برای استفاده از آن‌ها نیاز است تا با کارتخوان تماس فیزیکی داشته باشد. برروی این کارت‌ها نوار مغناطیسی وجود دارد، پس از کشیدن، این نوار مغناطیسی باعث ایجاد ارتباط بین کارتخوان مغناطیسی و کارت مربوطه می‌شود، اطلاعات از روی حافظه‌ی آن‌ها به کارتخوان منتقل می‌شود و برای افراد مختلف قابل مشاهده خواهد بود.

نوار مغناطیسی موجود برروی کارت‌ها، از کنار هم قراردادن ذرات آهن در کنار هم ساخته شده است. در هنگام ساخت کارت مغناطیسی، ابتدا کارت PVC آماده می‌شود و سپس نوار مغناطیسی برروی آن قرار می‌گیرد، این لایه باید دور تا دور کارت بپوشاند. پس از این مرحله، دوباره نیز یک لایه‌ پی‌وی‌سی دیگر برروی کارت قرار می‌گیرد و آن را آماده استفاده می‌کند.

انواع کارت مغناطیسی شامل چه مواردی هستند؟

اگر بخواهیم، کارت‌های مغناطیسی را براساس نوار قرار‌گرفته برروی آن‌ها تقسیم‌بندی کنیم، به دو دسته‌ی کارت‌های مغناطیسی Hico و Loco می‌رسیم. در ادامه به طور کلی مشخصات این نوع از کارت‌ها برای شما شرح می‌دهیم تا با آن‌ها به طور کامل آشنا شوید و در این زمینه ابهامی نداشته باشید.

کارت مغناطیسی Hico

کلمه‌ی Hico از high-coercivity گرفته شده است. این عبارت به معنی توانایی مغناطیسی بالاتر این نوع از کارت‌ها است. آن‌ها قادر هستند تا مدت بیشتری، خاصیت مغناطیسی خودشان را نگه‌دارند و به طور معمول برای استفاده در پروژه‌های بلند‌مدت انتخاب می‌شوند.

کارت مغناطیسی Loco

کارت مغناطیسی Loco به عنوان، نمونه‌ای شمرده می‌شود که توانایی نگهداری خاصیت مغناطیسی و اطلاعات بسیار ضعیفی دارد و نمی‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای پروژه‌های بلندمدت به حساب بیاید. اما از طرفی به دلیل همین ویژگی‌های ضعیف‌تر، قیمت پایین‌تری نیز دارد که باعث می‌شود تا از نظر اقتصادی برای پروژه‌های کوتاه‌مدت به صرفه‌تر باشد.

کارتخوان بانکی (مغناطیسی) چیست؟

به طور قطع همه‌ی افراد نمونه‌ای از این کارتخوان‌ها را در فروشگاه‌های مختلف مشاهده کرده‌اند. باکشیدن کارت در درون این دستگاه و تماس کارتخوان با نوار مغناطیسی، اطلاعات از کارت به این تجهیز منتقل می‌شود و شما می‌توانید خرید خودتان را انجام دهید.

در هنگام خرید کارتخوان بانکی ( مغناطیسی) باید به چه نکاتی دقت کرد؟

طرح کارت مغناطیسی و نوع آن در تعیین قیمت این نوع از کارت بسیار اثرگذار است و می‌تواند به طور ویژه‌ای تحت تاثیر بگذارد.

پرسش های متداول

فهرست