مقالات آموزشی

به مشتریان خود وفادار بمانید!

اگر می‌خواهید مشتریان وفاداری داشته باشید که شما را به دیگران معرفی کنند، باید از سیستم‌های مختلف آن استفاده کنید. به کارگیری آن‌ها کمک می‌کند تا مشتریان خوشحال شوند و…
Stay loyal to your customers!
زمان مطالعه : 4 دقیقه

اگر می‌خواهید مشتریان وفاداری داشته باشید که شما را به دیگران معرفی کنند، باید از سیستم‌های مختلف آن استفاده کنید. به کارگیری آن‌ها کمک می‌کند تا مشتریان خوشحال شوند و علاوه بر خرید دوباره، شما را به دیگران نیز معرفی کنند. بنابراین باید به آن بهای زیادی بدهید و از انواع مختلف این سیستم‌ها استفاده کنید تا بتوانید به این هدف برسید و مشتریان، وفادار و بهتری داشته باشید. اما « تعریف دقیق آن چیست؟»، « چه مزیت‌هایی دارد؟» و « انواع مختلف سیستم وفاداری مشتریان چیست؟».

در این مقاله به این سوالات جواب‌های دقیق و کاملی می‌دهیم تا در این زمینه آگاه شوید و ابهامی نداشته باشید. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب، ما را همراهی کنید.

سیستم وفاداری مشتریان جیست؟

سیستم وفاداری مشتریان یک روش برای جلب رضایت و حفظ مشتریان است. این سیستم برای افزایش تعامل و ارتباط بین شرکت و مشتریان، ارائه خدمات و محصولات بهتر، جلب رضایت بیشتر مشتریان و کاهش نرخ انتقال مشتریان به رقبای شرکت ایجاد شده است.

از جمله فعالیت‌هایی که در سیستم وفاداری مشتریان انجام می‌شود، می‌توان به ارائه تخفیف‌ها، هدایا و جوایز برای مشتریان وفادار، ارائه خدمات پس از فروش بهتر، ایجاد پوینت سیستم برای جایزه دادن به مشتریان پایه و برگزاری برنامه‌های ویژه برای آن‌ها اشاره کرد.

علاوه بر این، استفاده از تکنولوژی و سیستم‌های CRM (مدیریت رابطه با مشتری) نیز در سیستم وفاداری مشتریان مهم است. با استفاده از این سیستم‌ها، شرکت می‌تواند اطلاعات بیشتری از رفتار مشتریان دریافت کند و براساس آن‌ها بهبودهایی را در سیستم وفاداری مشتریان ایجاد کند.

این سیستم می‌تواند برای شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ مفید باشد و در بهبود ارتباط با مشتریان و جلب رضایت آنان مؤثر باشد

مزیت‌های سیستم وفاداری مشتریان چیست؟

استفاده از سیستم وفادارای مشتریان، مزیت‌های زیادی دارد. به همین دلیل، تمامی شرکت‌ها باید به آن اهمیت زیادی بدهند و از انواع مختلفش استفاده کنند. برای رسیدن به این هدف، نیاز است تا نسبت به انواع آن آگاهی پیدا کنید، به همین در ادامه، مهم‌ترین مزیت‌ها را برای شما بیان می‌کنیم و شرحی کاملی در موردشان می‌دهیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید.

امکان رده‌بندی مشتریان

شما می‌تواند با استفاده از سیستم وفاداری مشتریان، رده‌بندی بهتری بین آن‌ها انجام دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌ریزی بهتری برای ارائه خدمات به آن‌ها داشته باشید و بتوانید مشتریان مختلف موجود در سطح‌های متفاوت را به یک اندازه خوشحال کنید. به این صورت میزان مراجعه آن‌ها به فروشگاه شما و خریدشان نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. بنابراین استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنیم.

مدیریت صحیح و درست پروموشن در هنگام رویدادها و تاریخ‌های خاص

با استفاده از سیستم وفادارای مشتریان، می‌توانید، مدیریت اعطای پروموشون و جوایز خودتان را بهتر مدیریت کنید. به این صورت می‌توانید این کار را با هزینه‌های بسیار کم‌تری به انجام برسانید و نتایج ویژه‌تری بگیرید.

جذب مشتریان بیشتر

هرچه میزان وفاداری مشتریان به شما افزایش پیدا کند، آن‌ها خوشحال‌تر می‌شوند. این خوشحالی بیشتر منجر می‌شود تا آن‌ها به طور خودکار، برای شما بازاریابی دهان به دهان انجام دهند. به این صورت شما می‌توانید با انجام هیچگونه هزینه‌ای مشتری جذب کنید که برای تمامی مدیران، مورد مطلوبی به شمار می‌آید. به همین دلیل استفاده از سیستم وفاداری مشتریان، بسیار مهم است و نباید از آن غافل شوید.

Attract more customers

کاهش هزینه‌های بازاریابی

هرچه بیشتر به سیستم وفاداری مشتریان اهمیت بدهید، هزینه‌های بازاریابی شما نیز به همان نسبت کاهش پیدا می‌کند. زیرا دیگر مشتریان این کار را برای شما انجام می‌دهند و درصد کم‌تری از آن بر روی دوش شما است.

انواع سیستم وفادارای مشتریان چیست؟

سیستم‌های وفاداری مشتریان، انواع مختلفی دارند و شما می‌توانید با توجه به نیازتان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه این انواع را معرفی می‌کنیم و توضیح کاملی در موردشان می‌دهیم تا به آگاهی درستی در این زمینه بسیار مهم برسید.

 

سیستم وفاداری مشتریان متنی بر امتیاز

این نوع از سیستم وفاداری مشتریان، بسیار رایج است و خیلی از کسب و کارها، آن را به کار می‌گیرند. در این سیستم، مشتری براساس هربار خرید خودش، امتیازی دریافت می‌کند که در باشگاه مشتریان برای او ثبت می‌شود. براساس میزان این امتیاز، مشتری می‌تواند، تخفیف، یا خدماتی دریافت کند. به این صورت فرد ترغیب می‌شود تا میزان بیشتری از شما خرید کند تا امتیازش افزایش پیدا کند. همچنین، این فرد، کسب و کار شما را به دیگران معرفی می‌کند تا آن‌ها نیز بتوانند از این تخفیف‌ها بهره‌مند شوند.

سیستم وفادارای مبتنی بر عضویت

در این نوع از سیستم وفاداری مشتری، فرد برای عضویت در باشگاه، باید مبلغی را به صورت ماهیانه باید پرداخت کند. پس از پرداخت مبلغ، فرد موردنظر می‌تواند از خدمات و تخفیف‌های ویژه موجود در سیستم به طور کامل برخوردار باشد و محدودیتی در این زمینه ندارد.

سیستم وفاداری مبتنی بر ارزش

در این نوع سیستم، یکسری ارزش براساس نوع کسب و کار موردنظر مشخص می‌شود. بعد از مشخص‌شدن آن، اگر افراد فعالیت‌هایی در راستای آن‌ها انجام دهند، می‌توانند پاداش دریافت کنند. استفاده از این سیستم باعث می‌شود تا میزان درگیری مشتری با کسب و کار موردنظر به حداکثر ممکن خودش برسد و خوشحالی او افزایش پیدا کند. بنابراین به کارگیری آن را به طور جدی توصیه می‌کنیم.

سیستم وفاداری به صورت ترکیبی

در این روش، کسب و کار، دو یا چند نوع از سیستم‌ها را به طور همزمان به کار می‌گیرد تا میزان وفاداری مشتریان خودش را افزایش دهد. البته استفاده از آن نیازمند، برخورداری از شرایط مالی ویژه‌ای است و به همین دلیل برای کسب و کارهای کوچک مناسب به نظر نمی‌رسد.

What are the types of customer loyalty systems

انواع سیستم وفاداری مشتریان را بشناسید

استفاده از سیستم‌های وفاداری مشتریان بسیار کمک‌کننده است و باعث می‌شود تا نرخ جذب مشتری شما افزایش چشمگیری داشته باشد و این افراد رضایت بسیار بیشتری از کسب و کارتان داشته باشند. بنابراین استفاده از آن را به طور جدی پیشنهاد می‌کنیم. سیستم وفاداری مشتریان، انواع مختلفی دارد که باید برای انتخاب درست آن‌ها را بشناسید. به همین دلیل در این مقاله، به معرفی دقیق و کامل آن‌ها پرداختیم تا در این زمینه آگاهی پیدا کنید و بتوانید با توجه به کسب و کارتان، سیستم وفاداری مناسبی را انتخاب کنید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست