مقالات آموزشی

کاربرد کارتخوان مایفر

اگر قصد استفاده از کارت مایفر را دارید، باید در کنار آن یک دستگاه کارتخوان را نیز تهیه کنید. زیرا استفاده از کارت بدون کارتخوان مایفر امکان‌پذیر نیست. کارتخوان مایفر…
Mayfair card reader
زمان مطالعه : 7 دقیقه

اگر قصد استفاده از کارت مایفر را دارید، باید در کنار آن یک دستگاه کارتخوان را نیز تهیه کنید. زیرا استفاده از کارت بدون کارتخوان مایفر امکان‌پذیر نیست. کارتخوان مایفر در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد که سبب می‌شود تا خرید آن برای شما به صرفه و مقرون به صرفه باشد. این دستگاه با استفاده از یک کابل USB قابلیت اتصال راحت به کامپیوتر و شناسایی سریال کارت‌های مختلف مایفر را دارد و استفاده از آن بسیار آسان است.

در ادامه این متن به کمی در مورد کارت مایفر و انواعش صحبت می‌کنیم و سپس به سراغ کارتخوان مایفر، نحوه عملکرد آن و کاربرد کارتخوان مایفر می‌رویم تا در این زمینه به آگاهی کامل برسید و مشکلی نداشته باشید. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله فرزان کارت همراه ما باشید.

کارت مایفر چیست؟

کارت‌های مایفر در سال 1994 برای اولین‌بار و توسط کمپانی فیلیپس معرفی شدند و دارای آنتن داخلی با قابلیت نوشتن و خواندن هستند. برای خواندن کارت‌های مایفر نیازی به برقراری ارتباط فیزیکی بین آن‌ها و کارتخوان مایفر نیست و کارتخوان می‌تواند بدون تماس و به راحتی خواندن آن‌ها را به انجام برساند. برای چاپ انواع مختلف کارت مایفر باید پرینتر کارت PVC را به کار بگیرید. برای خرید انواع مختلف پرینتر کارت PVC نیز می‌توانید به فروشگاه فرزان کارت آسیا مراجعه کنید.

هر کارت مایفر سریال منحصر به فرد خودش را دارد و این به امنیت بالای آن‌ها کمک زیادی می‌کند و باعث می‌گردد تا کسی نتواند آن‌ها را به راحتی جعل کند. این کارت‌های مقاومتی خوبی در برابر رطوبت دارد و همین امر موجب می‌شود تا بتوان از آن‌ها به راحتی در محیط‌های بیرونی استفاده کرد و در این زمینه محدودیتی وجود نداشته باشد.

انواع کارت مایفر شامل چه مواردی است؟

کارت‌های مایفر انواع مختلفی دارند که تقسیم‌بندی آن‌ها براساس کاربردشان صورت می‌گیرد. به همین دلیل آشنایی با آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانید مورد مناسب خودتان را راحت‌تر و سریع‌‌تر پیدا کنید و از این جهت با مشکلی روبه‌رو نشوید. به همین دلیل در ادامه مهم‌ترین انواع کارت مایفر را معرفی می‌کنیم و شرح کاملی پیرامون آن‌ها می‌دهیم.

Mayfair card

Mifare Classic

کارت مایفر Classic از پروتکل امنیتی اختصاصی NXP بهره می‌برد و از آن جهت بررسی و کنترل صحت موارد استفاده می‌کند. استفاده از این پروتکل اختصاصی سبب می‌شود تا امنیت این نوع از کارت‌ها بسیار بالا برود و بتوان آن‌ها را در جاهای حساس به کار برد و با دغدغه‌ای مواجه نبود. این کارت از دو بخش ذخیره اطلاعات 1K و 4K برخوردار است که دو بلوک مجزا را برای این هدف در اختیار شما می‌گذارد.

عملکرد این کارت‌ها براساس ( ASIC ( Application Specific Integrated Circuit است و قدرت محاسباتی بسیار پایینی دارند. از این نوع کارت می‌توان در موقعیت‌های متفاوتی از جمله کیف های الکترونیکی، کنترل دسترسی، کارت های شناسایی، بلیط های باشگاه ها و امور حمل و نقل استفاده کرد. زیرا قابلیت‌های لازم برای برطرف‌کردن نیازها در این جهت‌ها را دارد.

Mifare Ultralight

کارت Mifare Ultralight یا مدارهای مجتمع انواعی ارزان‌قیمت از کارت‌های مایفر به شمار می‌آیند که امنیت چندان بالایی ندارند، زیرا اطلاعات موجود در آن‌ها کدگذاری نمی‌شود. از این نوع کارت‌ها بیشتر برای موارد یکبار مصرف مانند بلیط رویدادهای مانند جام جهانی به دلیل هزینه تهیه بسیار پایینشان، استفاده می‌کنند و در جاهای دیگر کاربرد بسیار کمی دارن

در این نوع از کارت‌های مایفر یکبار قابلیت برنامه‌ریزی را دارند و دارای قابلیت نوشتن دوباره نیستند که این موضوع یکی از نقاط ضعف آن‌ها به حساب می‌آید.

Mifare Ultralight C

این نوع کارت‌های مایفر از پروتکل رمزگذاری Triple DES استفاده می‌کنند و به شما امکان می‌دهند تا بتوانید رمز عبور سه کلمه‌ای را برای کارت خودتان ایجاد کنید. از Mifare Ultralight C در موارد محدود مانند بلیط‌فروشی حمل و نقل عمومی به کار گرفته می‌شود و بیشتر استفاده‌های آن در این زمینه است.

Mifare Desfire

کارت Mifare Desfire قسمت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بسیار بیشتری نسبت به نوع کلاسیک برای امنیت دارد و این موضوع باعث می‌شود تا از این نظر هیچگونه مشکلی وجود نداشته باشد و شما بتوانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید. این نوع کارت‌ها برای استفاده در موقعیت‌های ساده مناسب و کاربردی هستند و به شما قابلیت انجام تراکنش‌های بسیار سریع را می‌دهد که مزیت بسیار مهمی به شمار می‌آید.

کارتخوان‌های مختلف می‌توانند تا فاصله 10 سانتی‌متری خوانش این نوع کارت‌های مایفر را به انجام برسانند و از این جهت محدودیت خاصی ندارند. البته باید برای خوانش به فاصله خواننده و کارت نیز توجه کرد.

Mifare Plus

این نوع از کارت‌های مایفر در واقع نسل پیشرفته نوع کلاسیک به شمار می‌آیند و از امنیت بسیار بالاتری نسبت به آن‌ها برخوردار هستند. از Mifare Plus در مواردی چون حمل و نقل عمومی، مدیریت دسترسی (مثل کارمندان و مدارس و یا کارت های عضویت و…) استفاده می‌شود.

Mifare SAM AV2

کارتخوان‌ها برای خوانش این نوع از کارت‌های مایفر، باید با آن‌ها تماس پیدا کنند. Mifare SAM AV2 از کلیدها و توابع نهفته برای حفظ امنیت اطلاعات ذخیره‌شده در داخل خودش استفاده می‌کند و دارای ماژول‌های مختلف دسترسی امنیتی است. استفاده از این ماژول باعث می‌شود تا امنیت اطلاعات موجود در این کارت‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کند و خیال شما نیز بابت آن‌ها به طور کامل راحت و آسوده شود.

کارتخوان مایفر چیست؟

کارتخوان مایفر وسیله‌ای است که می‌تواند کارت‌ها و دیگر وسایل شامل این تراشه را به راحتی بخواند و اطلاعات داخل آن را به یک کامپیوتر یا منبع دیگر منتقل کند. همچنین این کارت‌ها در بارگزاری اطلاعات روی این کارت‌های مایفر نیز نقش دارند و آن را ممکن می‌سازند که بسیار مهم و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

 

نحوه عملکرد کارتخوان مایفر به چه صورتی است؟

ارتباط بین تراشه و کارتخوان از طریق امواج الکترومغناطیسی صورت می‌گیرد و خوانش کارت‌ها از این طریق صورت می‌گیرد. تگ موجود روی کارت‌ها امکان امکان تبادل ارتباط را به دو تجهیز می‌دهد. در واقع هنگام نزدیک‌شدن کارت به کارتخوان مایفر اطلاعات ذخیره‌شده روی آن به سمت دستگاه خواننده می‌رود و سپس به کارت باز می‌گردد. در این بین اطلاعات مختلف توسط دستگاه کارتخوان بررسی می‌شود تا اعتبار آن تأیید شود و شما بتوانید از صحت آن‌ها اطمینان کافی حاصل کنید.

کاربرد کارتخوان مایفر در چه زمینه‌هایی است؟

به طور کلی در جاهایی که نیاز به تأیید هویت است یا امکان هوشمند‌سازی سیستم وجود دارد، از کارت مایفر استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای را برای شما بیان می‌کنیم تا با آن‌ها به طور کامل آگاه شوید و از این جهت ابهامی نداشته باشید.

به کار‌گیری آن به عنوان سیستم تأیید هویت به کمک کارت شناسایی

در بسیاری از مراکز اداری و سازمانی نیاز است تا برای ورود و خروج افراد به مکان‌هایی خاص، هویتشان تأیید شود. زیرا همه افراد مجاز به استفاده از این محل‌ها نیستند و اجازه ورود به آن‌ها فقط مختص افرادی خاص و ویژه است. استفاده از سیستم مایفر و کارتخوان امکان برقراری سیستم تأیید هویت به کمک کارت شناسایی را به شما می‌دهد و کمک می‌کند تا هویت افراد را به راحتی شناسایی و تأیید کنید و از بروزهای اتفاقات ناگوار بعدی جلوگیری نمایید.

استفاده از آن برای سیستم حضور و غیاب جهت ثبت زمان ورود و خروج

تعداد کارمندان موجود در اداره‌ها و سازمان‌ها بسیار زیاد است و همین موضوع حضور و غیاب دستی آن‌ها را بسیار سخت می‌کند. زیرا باید ورود و خروج آن‌ها به صورت دستی ثبت شود که این موضوع می‌تواند سبب ایجاد خطا و اشتباه بسیار شود. اما هوشمندسازی سیستم حضور و غیاب راه‌حلی است که این مشکل را به طور کامل و دقیق برطرف کند.

یکی از راه‌های هوشمند‌سازی استفاده از سیستم مایفر و کارتخوان است، زیرا  امنیت بسیار بالایی دارد و هم از قابلیت‌های فراوانی برخوردار است. کارتخوان مایفر به شما امکان ثبت حضور و غیاب جهت ثبت زمان ورود و خروج را به صورت هوشمند می‌دهد و از این جهت مشکلتان را حل می‌کند.

Attendance System

به کارگیری آن جهت سیستم کنترل تردد

برای کنترل تردد افراد در سازمان‌های حساس دولتی نیاز به استفاده از سیستم هوشمندی است و انجام این کار به صورت دستی می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود. به عنوان مثال ممکن است که فردی وارد سازمان شود و به دیگر اشخاص آن مجموعه آسیب بزند و باعث بروز مشکلات متعدد دیگری شود.

سیستم مایفر گزینه‌ای مناسب برای برقراری چنین سیستم هوشمندی به نظر می‌آید و می‌تواند نیازهای موجود را به طور کامل و دقیق برطرف کند. بنابراین از این سیستم و کارتخوان مایفر در این زمینه به طور گسترده استفاده می‌شود.

به کارگیری آن برای شناسایی افراد عضو سیستم وفاداری مشتریان

مجموعه‌های مختلف به طور معمول باشگاه مشتریانی دارند که مشتری‌های وفادارشان عضو این باشگاه هستند و می‌توانند از یکسری خدمات و تخفیف‌های ویژه برخوردار شوند. اما شناسایی آن‌ها به صورت دستی کار سختی است و به طور عملی امکان‌پذیر نیست. سیستم مایفر این مشکل را به طور کامل از بین می‌برد و به مدیران این مجموعه‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند شناسایی افراد عضو سیستم وفاداری مشتریان را به صورت هوشمند و اتوماتیک به انجام برسانند.

برقراری چنین سیستمی باعث ایجاد رضایت برای مدیران مجموعه و مشتریان به صورت همزمان می‌شود، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا در وقتشان صرفه‌جویی کنند و آن را در جاهای دیگر به کار بگیرند.

استفاده از آن به عنوان سیستم کارتخوان حمل و نقل عمومی

در طول روز تعداد افراد زیادی از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند که نیاز به پرداخت بلیط دارند. اگر بلیط به صورت فیزیکی باشد، این اشخاص باید زمان زیادی را صرف این کار کنند. این موضوع نارضایتی آن‌ها از سیستم حمل و نقل عمومی را در پی خواهد داشت. اما می‌توان با استفاده از کارتخوان و سیستم مایفر و هوشمند‌سازی این کار، مشکل صرف زمان زیاد را از بین برد. این کار باعث می‌شود تا استفاده مردم از حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند و درآمد زیادی نصیب شهرداری مربوطه شود که مطلوب آن‌ها است.

با کاربردهای مختلف کارت مایفر به طور کامل آشنا شوید

کاربرد کارت مایفر محدود به یک حوزه خاص و ویژه نمی‌شود و می‌توان در حوزه‌های مختلف مثل بیمارستان‌ها، ادرات، سازمان‌ها و بسیاری جاهای دیگر استفاده کرد و از این جهت با مشکل روبه‌رو نبود. در این مطلب انواع کارت مایفر را به شما معرفی کردیم و بعد از آن به شرح کامل نحوه عملکرد کارتخوان مایفر و برخی از مهم‌ترین کاربردهایش پرداختیم تا در این زمینه به آگاهی کاملی برسید.

برای خرید کارتخوان مایفر و دیگر اجزای سیستم آن می‌توانید به فروشگاه اینترنتی فرزان کارت مراجعه کنید. زیرا محصولات این فروشگاه کیفیت بالایی دارند و از قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه‌ای برخوردار هستند.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست