چاپ دیجیتال کارت PVC

این محصول را به اشتراک بگذارید

کسانی که می‌خواهند تعدادی کارت پی وی سی را با سرعت بالا آماده کنند، باید سراغ چاپ دیحیتال کارت PVC بیایند. البته این نوع چاپ مزیت‌های دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • انعطاف‌پذیری بیشتر
 • هزینه کم‌تر
 • حفظ محیط‌زیست
 • عدم نیاز به زمان زیاد برای چاپ

با افزایش روز افزون هوشمند سازی در جهت سرعت بخشیدن به انجام امور، استفاده از کارت‌های pvc نیز گسترش چشمگیری را شاهد بوده است. این دسته از کارت‌ها به دلیل مقرون به صرفه بودن، طول عمر و دوام بالا در مقابل آسیب پذیری، توانسته‌اند محبوبیت زیادی را به دست آورند و  کاربرد‌های گسترده‌ایی را در زمینه‌های مختلف، داشته باشند.

کارت‌های pvc را به دو روش کلی چاپ می‌کنند که روش‌های دیجیتال و افست، هستند. در این مطلب به بررسی و آشنایی با روش چاپ دیجیتال بر روی کارت‌های pvc می‌پردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید تا با ویژگی‌های این روش چاپ آشنا شوید.

انواع کارت‌های pvc

 • کارت‌ ساده یا blank
  از این دسته از کارت‌های pvc بیشتر برای چاپ کارت‌های ویزیت و کارت‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.
 • کارت هوشمند یا smart card
  تفاوت بارز این کارت با انواع دیگر وجود یک تراشه قابل رویت بر روی کارت است. از نمونه‌های بارز و قابل مشاهده این کارت‌ها می‌توان کارت‌های سوخت را نام برد.
 • کارت مغناطیسی یا magnetic
  با دارا بودن یک نوار مغناطیسی در یک طرف کارت، می‌توان این کارت را تشخیص داد. این نوع کارت از امنیت خوبی برخودار بوده و به طور معمول از آن برای چاپ انواع کارت‌های بانکی استفاده می‌شود.
 • کارت rfid یا contactless
  این نوع از کارت‌های pvc مجهز به یک حافظه و یک آنتن هستند و برای استفاده از آن‌ها نیاز به تماس فیزیکی نیست. یکی از بارزترین مثال‌ها برای این نوع کارت، کارت‌های حمل و نقل شهری مانند کارت اتوبوس و یا مترو است.

چاپ دیجیتال بر روی کارت‌های pvc چگونه انجام می‌شود؟

از چاپ دیجیتال برای چاپ کارت‌هایی با تیراژ بین 100 تا 200 عددی استفاده می‌شود. برای مثال برای چاپ کارت‌هایی که عکس و اطلاعات فردی متفاوتی دارند، استفاده از این روش چاپ گزینه مناسبی می‌تواند باشد.

در این روش برای چاپ بر روی کار‌ت‌های pvc از چاپگر‌های دیجیتالی استفاده می‌شود. این چاپگر‌ها به وسیله دو مکانیزم کلی فرایند چاپ را به پیش می‌برند که یا چاپ حرارتی مستقیم است و یا چاپ غیر مستقیم که  هر دوی این مکانیزم‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد :

 • چاپ حرارتی مستقیم
  به عنوان یک روش چاپ مرسوم و البته مقرون به صرفه از چاپ حرارتی مستقیم استفاده می‌شود. در این روش هد دستگاه چاپگر مستقیم بر روی ریبون و سپس کارت قرار می‌گیرد و سبب چاپ اطلاعات وارد شده بر روی کارت می‌شود. در این روش از ریبون رنگی با 4 لایه رنگی YMCK استفاده می‌شود و در مرحله نهایی یک پوشش نهایی و شفاف که به منظور محافظت از طرح چاپ شده است، بر روی کل کارت کشیده می‌شود.
 • چاپ غیر مستقیم
  اگر به دنبال چاپی ماندگار و البته بسیار با کیفیت‌تر می‌گردید، چاپ غیر مستقیم برای چاپ‌ کارت‌های PVC توصیه می‌شود. در این روش چاپ هد دستگاه طرح وارد شده را بر روی فیلم چاپ می‌کند و سپس طرح از طریق فیلم به کارت منتقل می‌شود. این روش گرانتر از روش چاپ حرارتی مستقیم است و بیشتر به علت استفاده از مواد و تجهیزات بیشتر در فرایند چاپ می‌باشد.

سایر محصولات مرتبط

فهرست