1. خانه
 2. کارت PVC
 3. کارت RFid
 4. کارت مایفر 1k

کارت مایفر 1k

این محصول را به اشتراک بگذارید

امروزه کارت‌های هوشمند نقش ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارند به‌همین دلیل شرکت‌های مختلفی در این عرصه فعالیت دارند. شرکت NXP یکی از پیشگامان این فناوری می‌باشد و کارت‌های مایفر (MIKRON…

امروزه کارت‌های هوشمند نقش ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارند به‌همین دلیل شرکت‌های مختلفی در این عرصه فعالیت دارند. شرکت NXP یکی از پیشگامان این فناوری می‌باشد و کارت‌های مایفر (MIKRON FARE COLLECTION SYSTEM) از محصولات این شرکت می‌باشند. زمان معرفی کارت مایفر سال 1994 می‌باشد. از آنجایی‌که این کارت، اولین کارت حافظه دار بدون تماس بوده است، سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی و دولتی از آن به عنوان اساس کار کارت‌های هوشمند بدون تماس استفاده کرده‌اند. کارت مایفر 1k از زیرمجموعه ‌های کارت مایفر است که از فناوری RFID بهره می‌برد و جنس آن، PVC (پلی وینیل کلراید) است. این کارت اصولا یک دستگاه ذخیره‌سازی حافظه است و دارای حافظه کافی جهت ذخیره اطلاعات است. فناوری RFID یا همان فناوری شناسایی مبتنی بر فرکانس رادیویی است، عملیات‌ خواندن، تشخیص، ثبت و تعامل اطلاعات را بر روی یک چیپ یا برچسب ذخیره می‌کند که این برچسب توسط یک برچسب خوان، خوانده می‌شود.

سازوکار کارت‌های مایفر1k

کارت‌های مایفر 1k همانگونه که از نامشان مشخص است دارای حافظه یک کیلوبایتی (1024 بایت) می‌باشند. اگر بخواهیم یک کارت مایفر 1k را به بخش‌های کوچکتری تبدیل کنیم می‌توانیم بگوییم که هر کارت مایفر 1k از 16 بخش یا سکتور (sectors) تشکیل شده است. این بخش ها با اعداد 0 تا 15 نام‌گذاری می‌شوند و هر بخش یا سکتور خود شامل چهار بلاک است. بلاک‌ها نیز مانند سکتور‌ها شماره‌گذاری شده‌اند که این شماره‌گذاری‌ها از 0 تا 3 می‌باشد و حافظه هر بلاک 16 بایت می‌باشد. با کمی دقت و انجام یک عمل ضرب ساده، می‌توانیم با استفاده از ظرفیت هر بلاک که 16 بایت است و اینکه در هر سکتور 4 بلاک وجود دارد و هر کارت مایفر 1k دارای 16 سکتور است به حافظه کلی آن که 1024 بایت است، دست پیدا می‌کنیم (1024=16*4*16). محل ذخیره‌سازی پسورد هر سکتور در بلاک شماره 3 آن، یعنی چهارمین بلاک می‌باشد و در 3 بلاک دیگر آن اطلاعات ذخیره می‌شود، پس بطورخلاصه برای خواندن و نوشتن روی این نوع کارت‌ها، باید از شماره سکتور موردنظر، پسورد آن (اطلاعات روی چهارمین بلاک که محل ذخیره سازی پسورد است) و در انتها شماره بلاکی که قصد خواندن آن را داریم، مطلع باشیم.

استانداردی که کارت‌های مایفر را مورد بررسی قرار می‌دهد استاندارد ISO/IEC 144443 می‌باشد. لازم به ذکر است که این استاندارد در کارت دسفایر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد استفاده

طیف کاربرد کارت مایفر 1k طیف گسترده ای است، بعنوان مثال از این نوع کارت‌های حافظه‌دار بدون تماس می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 1. بلیط‌های تردد حمل و نقلی (بخاطر خوانش سریع اطلاعات)
 2. کارت پرسنلی ارگان‌ها جهت حضور و غیاب
 3. کارت شهربازی
 4. کارت باشگاه مشتریان
 5. کیف پول الکترونیکی
 6. کارت اعتباری
 7. کارت مترو
 8. بلیط ورزشگاه
 9. کارت دانشجویی
 10. مدیریت کلمه عبور
 11. کارت‌های ژتون غذا و …

 انواع کارت‌های مایفر  1k

همانگونه که پیش از این ذکر شد، شرکت NXP کارت‌های مایفر را در انواع مختلفی ارائه می‌دهد که به شرح زیر است :

 1. کارت مایفر light ultra
 2. کارت مایفر کلاسیک
 3. کارت مایفر پلاس
 4. کارت مایفر دسفایر

انواع پرینترهای PVC جهت چاپ کارت مایفر سفید

 1. پرینتر فارگو 5000
 2. پرینتر فارگو 3050
 3. پرینتر هایتی CS200e
 4. پرینتر مجیکارت و …

بهینه‌ترین پرینتر PVC جهت چاپ کارت مایفر سفید، استفاده از پرینتر فارگو 5000 است اما اگر بخواهیم هزینه‌های چاپ کارت را کم‌تر کنیم، می‌شود از پرینترهای C50 و هایتی CS200e استفاده کرد.

ویژگی‌های کارت‌های مایفر 1k

1 ابعاد استاندارد این کارت w * h = 85.7 * 54.03  میلی‌متر و وزن آن تقریبا 5 گرم می‌باشد.
2 کارت مایفر 1k از نوع غیرتماسی است.
3 کارت‌های مایفر 1k نسبت به سایر کارت‌های حافظه‌دار صرفه اقتصادی بیشتری دارند و قیمت آن‌ها در حدود 14 سنت می‌باشد.
4 کارت مایفر 1k دارای عملکرد ضدبرخورد است. این ویژگی این امکان را می‌دهد تا بیش از یک کارت به طور همزمان در میدان کار کند (الگوریتم ضد برخورد، هر کارت را به صورت جداگانه انتخاب می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که انجام تراکنش با کارت انتخابی بدون تداخل با کارت دیگر در میدان به طور صحیح انجام می‌شود).
5 حد فاصل کارت با دستگاه کارت‌خوان جهت خوانش آن 5 تا 8 سانتی‌متر می‌باشد.
6 سرعت انتقال داده در کارت مایفر1k  برابر 106 کیلوبیت بر ثانیه است.
7 محدوده فرکانسی کارت‌های مایفر 1k، 13.56 مگاهرتز است.

  کارت‌های مایفر 1k در ایران

 • تنوع کارت­‌های مایفر سبب شده است تا اشخاص طبق نیاز و شرایط خود، یکی از انواع آن را مورد استفاده قرار دهند. در کشور ما نیز کارت مایفر کلاسیک که عموما آن را به اسم کارت مایفر 1k می‌شناسیم، مورد توجه قرار گرفته است. کارت مایفر 1k از آن جهت در ایران مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است که قیمت چیپ یا برچسب‌های استفاده شده در کارت نسبت به سایر کارت‌های حافظه‌دار مناسب‌تر است.
 • چیپ‌های مورد استفاده در کارت‌های مایفر 1k موجود در ایران معمولا ارجینال نیستند و از چیپ‌های وارداتی چینی ازقبیل TKS50، Fudan FM 11RFO8، SHC 1104 استفاده می‌شود.
 • به تازگی چند تولیدکننده در ایران نیز موفق به تولید کارت مایفر ایرانی شده‌اند. هرچند که چیپ‌ها و ورق‌های pvc و overlay تولید شده در ایران نسبت به محصولات مشابه وارداتی کیفیت پایین‌تری دارند ولی حضور داشتن در این عرصه نویدبخش آینده‌ای درخشان جهت پیشرفت بیشتر و کیفیت بالاتر در سطح جهانی خواهد بود.‌

می‌توانید ویژگی محصول کارت هوشمند 1k را نیز بررسی کنید.

سایر محصولات مرتبط

فهرست