کارت UHF

این محصول را به اشتراک بگذارید

از کارت UHF به عنوان یکی از پرکاربردترین کارت‌ها در حوزه‌های چاپی، کارت شناسایی و کارت‌های تردد استفاده می‌شود. این کارت‌ها به دلیل وجود ویژگی‌هایی که در آن نهادینه شده…

از کارت UHF به عنوان یکی از پرکاربردترین کارت‌ها در حوزه‌های چاپی، کارت شناسایی و کارت‌های تردد استفاده می‌شود. این کارت‌ها به دلیل وجود ویژگی‌هایی که در آن نهادینه شده است می‌تواند برای کنترل وضعیت افراد و دیگر مواردی که در ادامه به آن اشاره می‌شود مورد استفاده قرار گیرد. این کارت دارای ویژگی‌ غیر تماسی و کارکرد از راه دور است به همین دلیل در ارگان‌های امنیتی و در مواقعی که کنترل تردد و یا افراد لازم است به شدت کاربرد دارد. کارت‌های UHF انواع مختلفی دارند و در مکان‌های مختلف قابل استفاده هستند که هر کدام از این کارت‌ها کارایی متفاوتی دارند. در ادامه این مقاله به طور مفصل به معرفی کارت UHF و ذکر ویژگی‌های آن و توضیحاتی درباره عملکرد و جایگاه‌های مورد استفاده آن صحبت خواهیم کرد.

معرفی کارت UHF 

کارت UHF  مخفف عبارت انگلیسی Ultra High Frequency است. به معنی کارتی با فرکانس فوق العاده بالا. این کارت نوعی RFID است که از تراشه‌ یا تگ UHD با قدرت ارسال امواج با فرکانسی بالا استفاده شده است. این کارت از دو نوع فعال و غیر فعال است، می تواند فواصلی را بین 1 و بالا تر از 20 متر هستند را تحت پوشش خود نیز قرار دهند. کارت‌های UHF کاربرد‌های مختلفی دارند اما از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به چاپ کارت شناسایی، چاپ کارت دانشجویی و چاپ کارت کنترل تردد، چاپ کارت پرسنلی و موارد مشابه اشاره کرد.

ویژگی کارت‌های UHF چیست؟

تراشه‌ای که درون این کارت‌ها قرار دارد به صورت بسیار قوی عمل می‌کند و به همین خاطر جای مهمی در زندگی حرفه‌ای افراد پیدا کرده است. شباهت و یک اندازه بودن فرکانس‌های کارت‌های UHF و دستگاه‌های کارت‌خوان موجب می شود که فرمت‌های داخل کارت و دستگاه کارت‌خوان همخوانی مورد نیاز را داشته و در نتیجه فایل‌ها و اطلاعات موجود وارد کارت باز شود تا فرایند احراز هویت انجام شده و کنترل تردد و یا هر عمل مورد نظر دیگری نیز صورت پذیرد. سایر ویژگی‌های کارت UHF را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

1 دارای فرکانسی با قدرت، بیشتر از 860 تا 960 مگا‌هرتز
2 قدرت پوشش دهی بیش از 20 متر فاصله
3 امنیت بالا
4 طول موج بسیار پایین
5 کنترل انواع ترددها و احراز هویت افراد
6 ماندگاری اطلاعات و اعتماد پذیری به این کارت

کارت UHF فعال:

این نوع کارت که به آن کارت UHF فعال گفته می‌شود عنوانی دیگر به نام کارت UHF اکتیو دارد و قطعا برای فعالیت این نوع از کارت‌های UHF نیاز به یک منبع تغذیه نیز هست. در این نوع از کارت، شروع ارتباط‌گیری از  سمت کارت‌ها است و در این عمل نیز امواج الکترو مغناطیسی را کارت تولید می‌کند و با کمک منبع تغذیه‌ای که گفته شد انجام می‌گیرید. در اصل در فرآیند ارتباط‌گیری بین کارت و دستگاه کارت‌خوان شروع کننده ارتباط کارت بوده و امواج از طرف کارت به سوی دستگاه کارت‌خوان می‌روند.

در پاسخ این عملکرد، دستگاه کارت‌خوان هم امواج مورد نظر را نیز دریافت کرده و شروع به پردازش اطلاعات و بررسی آن‌ها می‌کند و سپس در انتها این امواج را برمی‌گرداند و منعکس می‌کند. این کارت‌ها یکی از به انتخاب‌ها برای اسکن‌های غیر تماسی و کنترل‌های تردد خواهند بود. اما با توجه به این ویژگی‌های گفته شده این نوع از کارت‌های UHF به نسبت قیمت بالاتری دارند و سایز آن‌ها هم نیز بزرگ تر، است.

کارت‌های غیر فعال:

کارت غیر فعال که به آن کارت پسیو نیز می‌گویند دومین نوع از کارت UHF است.

در این نوع کارت برخلاف کارت‌های UHF فعال، به منبع تغذیه نیازی نداریم و فرآیند ارتباط‌گیری این نوع کارت از دستگاه کارت‌خوان نیز شروع می‌شود. به این صورت که امواج تولید شده توسط کارت‌خوان به سمت کارت UHF غیر فعال فرستاده شده و RFID موجود برای دریافت اطلاعات در درون این دستگاه امواج را از طرف دستگاه کارت‌خوان دریافت می‌کند. بدین ترتیب پس از اتمام ارتباط‌گیری فرآیند بارگیری اطلاعات شروع شده و احراز هویت انجام می‌شود. درباره این کارت‌ها نکته قابل اشاره این است که برای اسکن از راه  دور مناسب نیستند و فقط می‌توانند فاصله بین 1 تا 4 متر را ساپورت کنند.

مزایای کارت‌ UHF:

به قطع این سوال برای شما نیز پیش آمده که استفاده از این کارت‌ها چه کمکی به ما می‌تواند بکند؟ تفاوت‌های زیادی بین استفاده از کارت‌های UHF و کارت‌های معمولی وجود دارد که در ادامه به 4 مزیت آن‌ها خواهیم پرداخت. این مزایا عبارتند از:

  1. پوشش دهی مسافت متناوب: به علت تکنولوژی موجود در ساختار این کارت خاصیت پوشش دهی مسافت‌های طولانی را دارد.
  2. امنیت بالا: در استفاده از فرآیند ارتباطی این نوع کارت‌ها به علت رمز گذاری‌های چند مرحله‌ای و به صورت لایه لایه فضای امنی داشته و اطلاعات موجود در آن به راحتی به دست افراد راه نخواهد یافت.
  3. پایداری و اعتماد پذیری: در استفاده از این کارت مطمئن که اطلاعات موجود در آن تقریبا تحت هیچ شرایطی از بین نخواهد رفت مگر با خواست شما.
  4. امکان استفاده به صورت کارت ترکیبی: یکی دیگر از ویژگی‌های جالب توجه کارت‌های UHF را می‌توان به توانایی تلفیق آن با دیگر تکنولوژی‌ها نام برد.

قیمت کارت‌های UHF:

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر قیمت کارت‌های UHF وارداتی بودن مواد تشکیل دهنده آن است. به این دلیل، قیمت کارت‌های UHF دچار نوسانات ارزی در بازار روز می‌شود در نتیجه سایت‌ها از گذاشتن قیمت کارت بر روی محصولات خود اجتناب می‌کنند اگر قصد خرید را دارید می‌توانید با شماره ای که در سایت درج شده است تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

سخن آخر

کارت UHF برای کسانی که به دنبال سرعت و فرکانس بالا هستند انتخاب مناسبی است، هم‌چنین این مارت دارای ماندگاری بالا ودخیره سازی اطلاعات به صورت امن را دارند. این کارت‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند در دو نوع فعال و غیر فعال (انواع فعال به منبع تغذیه نیاز دارند اما انواع غیر فعال به هیچ منبع تغذیه ای نیاز ندارند.) در بازار موجود هستند. برای ازلاهات بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره تلفن مندرج در سایت با کارشناسان فروش تماس گرفته تا راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

محصول کارت ترکیبی UHF با HICO می‌تواند برای شما مفید باشد.

سایر محصولات مرتبط

فهرست